Rozmowa kwalifikacyjna – na jakie pytania rekrutacyjne możemy natrafić?

unnamed file

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej kandydat zwykle nacisk kładzie na przedstawienie swoich doświadczeń zawodowych i zdolności, a także kwalifikacji do zajęcia stanowiska oferowanego przez pracodawcę. Jednakże rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana przez profesjonalnego rekrutera może zawierać również pytania pozornie niezwiązane z życiem zawodowym.

Takie działanie ma na celu lepsze poznanie kandydata, a także jego profil psychologiczny, który będzie odpowiadał potrzebom personalnym pracodawcy. Aby nie spowodowało to dyskomfortu u kandydata, warto zapoznać się z potencjalnymi pytaniami rekrutacyjnymi. 

Jakich pytań możemy się spodziewać w sferze prywatnej podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Firma rekrutacyjna przeprowadzająca na zlecenie pracodawcy rekrutację wybiera w pierwszej kolejności kandydatów na podstawie CV. Po wstępnej selekcji rekruter kontaktuje się z wybraną osobą i zaprasza ja na rozmowę kwalifikacyjną. Nie znając kandydata osobiście, musi zweryfikować nie tylko jego kwalifikacje zawodowe, ale również zdolność do konsolidacji z zespołem pracowników.

Pozornie bez związku z pracą, może paść pytanie o hobby lub pasje kandydata. Odpowiedzi mają na celu uwidocznić cechy charakteru, a także zdolności i umiejętność podejmowania działań. Warto nadmienić, że nasze zainteresowania przedstawione na rozmowie nie muszą dotyczyć życia zawodowego. Mówiąc szczerze o własnych zamiłowaniach dajemy rekruterowi możliwość uzyskania jak najbardziej pełnego obrazu, a tym samym zwiększenie naszej szansy na pracę.

Sukcesy i porażki – pytania rekrutacyjne wymagające głębszego zastanowienia

Każdy w życiu odnosi sukcesy i porażki. To cechy, które kształtują osobowość i pokazują zdolność do podejmowania działań na podstawie własnych doświadczeń. Dlatego takie pytania z pewnością padną podczas rozmowy z rekruterem.

Tu warto przedstawić siebie nie tylko świetle sukcesów, ale również przez pryzmat porażek. Rekruter zdecydowanie lepiej zareaguje, gdy opowiemy, jak wykorzystaliśmy przykre doświadczenia, gdyż to one pokazują determinację, upór oraz kreatywność. Umiejętność podniesienia się po upadku jest dla potencjalnego pracodawcy cechą niezwykle korzystną.

Pytania o oczekiwania względem pracodawcy

Rekruterzy zwykle pytają o oczekiwania dotyczące kariery zawodowej oraz wynagrodzenia. Decydując się na aplikowanie do wybranej firmy musimy dobrze wiedzieć czego możemy oczekiwać w danej branży. Ważne jest w związku z tym przygotowanie odpowiedzi na podstawie pozyskanych rzetelnych informacji dotyczących danego zawodu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1551040096 5f4aec6ca12bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8Y3JhbmJlcnJ5JTIwanVpY2V8ZW58MXwwfHx8MTY3MjQzNDc0MQixlibrb 4.0.3q80w1080

Zdrowe soki z jeżyn i wiśni w codzienne diecie – dlaczego warto postawić na te owoce?

1 września 2024

Coraz więcej osób szuka zdrowych alternatyw dla sztucznie słodzonych napojów, które nie tylko dostarczają energii, ale również wspierają zdrowie. Sok z jeżyn i sok z wiśni to doskonałe propozycje dla…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady