Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech? O jakich informacjach nie możemy zapomnieć?

unnamed file 3

Przygotowanie wypowiedzenia umowy o pracę dla wielu osób wydaje się trudne. Wbrew pozorom czynność ta jest dosyć prosta i nie powinna wywoływać żadnych obaw związanych z przygotowaniem wypowiedzenia. Jeżeli jednak nie wiemy, jak napisać wypowiedzenie warto poszukać wskazówek, które nam to ułatwią.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy w Niemczech powinno zwierać dane zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Poza tym niezwykle istotna jest data sporządzenia powyższego dokumentu. Każdy dokument, który chcemy przedłożyć pracodawcy w celu wypowiedzenia umowy, musi zawierać nagłówek „KUNDIGUNG”.

Nazwa dokumentu jest konieczna, aby wypowiedzenie było prawidłowo przygotowane. Jeśli uzupełnimy te informacje kolejnym krokiem jest określenie, kto wypowiada umowę, a także datę, kiedy została ona zawarta.

Tutaj przyda się znajomość okresów wypowiedzenia poszczególnych umów. Czas ten jest uzależniony od okresu, przez jaki byliśmy zatrudnieni. W momencie, kiedy wypowiedzenie będzie gotowe koniecznie, trzeba pamiętać o własnoręcznym podpisie, ponieważ inaczej dokument będzie nieważny.

Jakie dodatkowe informacje można zawrzeć w wypowiedzeniu?

Jak już wiadomo w wypowiedzeniu, muszą znaleźć się określone dane i informacje, które umożliwią nam bezproblemowe rozwiązanie umowy. Warto jednak wiedzieć, że w takim dokumencie możemy napisać również dodatkowe informacje m.in. prośbę o wydanie świadectwa pracy, czy zwrot wszelkiej dokumentacji, która dotyczy zatrudnienia.

Często pracownicy w przygotowanym wypowiedzeniu dziękują za współpracę z danym pracodawcą. Dzieje się tak najczęściej, gdy zakończenie współpracy przebiega w przyjaznej atmosferze. Poza tym jest to kwestia indywidualna każdego pracownika, a więc nie można tego wymagać w wypowiedzeniu.

Wypowiedzenie to dokument, który powinien być starannie przygotowany. Muszą się tam znajdywać wyłącznie prawdziwe informacje. Tak samo wygląda to, gdy wypowiedzenie wręczy nie pracownik, a pracodawca.

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?

Umowa może zostać wypowiedziana nie tylko przez pracownika, ale także pracodawcę. Powodów rozwiązania umowy może być wiele, a co za tym idzie nie musi być to wina pracownika. Redukcja etatów lub inne problemy w firmie także są częstym powodem wypowiadania umów pracownikom.

Dokument ten powinien być przygotowany w formie pisemnej i w zależności od powodu zwolnienia musi zawierać informacje o okresie wypowiedzenia. Co więcej, schemat przygotowywania wypowiedzenia przez pracodawcę wygląda podobnie, jak osoby zatrudnionej.

Może spodobać Ci się również:

photo 1490135900376 2e86d918a23bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMjR8fGhvbWUlMjBmdXJuaXR1cmV8ZW58MXwwfHx8MTY3MjMyOTg2OAixlibrb 4.0.3q80w1080

Nie korzystasz z biurka codziennie, jednak ten mebel jest Ci potrzebny? Znajdź najlepsze rozwiązanie

1 lutego 2025

Biurko to mebel, z którego wiele osób korzysta codziennie. Zdarza się też, że biurko jest potrzebne, pomimo tego, że nie wykorzystujemy go każdego dnia. Obecność tego mebla niestety nie zawsze…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady