Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Choć niektórym kierowcom ubezpieczenie OC wydaje się być niepotrzebne, w rzeczywistości taka polisa może być dla nas nieocenionym wsparciem. Obowiązkowe ubezpieczenie chroni nasz majątek i pomaga uregulować kwestię odpowiedzialności w przypadku zdarzeń losowych. Kiedy polisa OC może się nam przydać? I co obejmuje takie ubezpieczenie?
Muszę mieć OC? Jak najbardziej!
Wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkiem wynikającym z zapisów prawa. Polisę trzeba zamówić na każdy zarejestrowany pojazd, nawet ten, który miesiącami stoi w garażu. Obowiązek dotyczy zarówno samochodów osobowych, ciężarowych, jak i motocykli.
Polisę musimy wykupić najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu i cyklicznie odnawiać ubezpieczenie na kolejny okres rozliczeniowy. Zaniechanie tego obowiązku może skutkować karą wynoszącą nawet 4000 złotych dla samochodu osobowego. Koszt ubezpieczenia zazwyczaj jest znacznie niższy i wynosi około 600 złotych na rok. Warto dodać, że karane jest również przerwanie ciągłości w okresie ubezpieczenia, dlatego warto skrupulatnie dotrzymywać terminów.
Do czego potrzebna mi jest polisa?
Choć dla wielu ubezpieczenie mylnie stanowi zbędny wydatek, polisa chroni kierowcę przed roszczeniami od ewentualnych poszkodowanych w trakcie jazdy. Wypadek, kolizja na drodze, lub stłuczka na parkingu – w każdej z tych sytuacji strona poszkodowana może domagać się rekompensaty. Kierowca bez polisy musiałby samodzielnie ponosić odpowiedzialność i płacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych odszkodowania. Jeśli mamy OC, część, lub całkowitą kwotę pokrywa towarzystwo.
Polisa OC pomaga pokryć odszkodowanie w przypadku, gdy kierowca potrącił pieszego lub rowerzysty, zderzył się z innym użytkownikiem dróg lub potrącił zwierzę. Polisa umożliwi pokrycie kosztów naprawy uszkodzeń budynków, ogrodzenia lub obiektów publicznych. Z OC nie dostaniemy jednak odszkodowania na pokrycie własnych strat, gdy będziemy sprawcą zdarzenia drogowego.
Są sytuacje, w których ubezpieczenie nie pomoże
Od każdej reguły są wyjątki, dlatego w niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. Wsparcia nie otrzyma przykładowo kierowca, który prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych. Towarzystwo odmówi współpracy również wtedy, gdy kierowca nie posiadał uprawnień do prowadzenia samochodu w trakcie jazdy.
Z ubezpieczenia OC nie skorzysta kierowca, który umyślnie spowodował wypadek, lub uciekł z miejsca zdarzenia. Przeciwwskazaniem do pokrycia kosztów roszczeń osób poszkodowanych będzie także prowadzenie samochodu, do którego kierowca wszedł niezgodnie z prawem.
Może spodobać Ci się również:
Nowe mieszkania dla większości osób to jeden z ważniejszych celów w życiu. Niestety wciąż rosnące ceny mieszkań uniemożliwią wielu osobom zakup nowego lokum. Obecna sytuacja na rynku nie jest zadowalająca,…
Czytaj więcej