Jak założyć startup od strony prawnej?

Ryzykownym, choć dającym możliwość przyniesienia ogromnych zysków biznesem jest obecnie startup. To forma działalności gospodarczej, dzięki której wdraża się nowe technologie i rozwiązania, jakie mogą sprostać oczekiwania klientów. Ta specyficzna forma współpracy wymaga jednak również odpowiedniego przygotowania. Obsługa prawna startupów polega na wybraniu odpowiedniej formy prowadzenia biznesu, zastrzeżenia prawa do danego wyrobu oraz formalizacji spółki w odpowiedni sposób. Jak do tego podejść?
Przede wszystkim uformuj swój biznes!
Podczas zakładania startupu trzeba dokładnie przemyśleć, na jakiej zasadzie taka firma będzie działać. Istnieje kilka możliwości rozwoju swojego projektu, do których należą:
- inkubatory przedsiębiorczości – to doskonała opcja dla osób wchodzących w świat biznesu. Oferują one niezbędne narzędzia i pomoc, dzięki której łatwiej jest przeprowadzić wszystkie formalności i założyć działalność w odpowiedni sposób. Dodatkowym plusem współpracy z inkubatorem przedsiębiorczości jest fakt, iż nie wymaga ona uiszczania składek ZUS,
- założenie działalności gospodarczej osoby fizycznej. To rozwiązanie jest wygodne ze względu na prostą rejestrację. Jedyne co w tym przypadku trzeba zrobić, to uzupełnić wniosek w CEIDG, który można wysłać online. W kolejnych krokach należy zarejestrować się jako podatnik VAT i wybrać formę ubezpieczenia,
Gdy startupem ma być spółka…
Jednym z lepszych sposobów przy współpracy dla kilku osób jest założenie spółki cywilnej. Aby utworzyć taką formę działalności, sporządza się odpowiednią umowę obejmującą wszystkich wspólników oraz ich osobisty wkład. Choć taka spółka nie ma statusu przedsiębiorstwa, każdy z jej członków ma status przedsiębiorcy.
Założyciele startupu mogą także wybrać spółkę z ograniczoną działalnością jako formę kapitałowej współpracy w ramach startupu. Wymaga ona jednak wniesienia odpowiednio wysokiego kapitału początkowego przez wszystkich członków nowego przedsiębiorstwa. Taka firma ma jednak sporo zalet, przede wszystkim wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania własnym majątkiem. Proces rejestracji może być jednak długi, potrzebna też będzie dobra kancelaria prawna dla startupu.
Mój pomysł jest najlepszy! O ile jest mój…
Zabezpieczenie idei tworzenia startupu jest bardzo istotne. Można to zrobić na kilka sposobów. Pomysł nie jest chroniony prawem autorskim, możemy jednak poprzez przygotowanie odpowiednich planów czy opisów zamienić jego status na utwór. W przypadku gotowych projektów i stworzonych elementów prowadzonej działalności można zatwierdzić ich pochodzenie znakiem towarowym.
Warto także odpowiednio podejść do rozmowy z inwestorem, o czym przypomina doświadczony prawnik. Nowe technologie są bardzo dochodowym źródłem dochodu, przez co nasz pomysł może stać się cennym łupem oszustów. Wybierając się na negocjacje z inwestorami, warto przed udostępnieniem im niezbędnych informacji o projekcie podpisać umowę poufności.
Może spodobać Ci się również:
W czasach, kiedy podróżowanie za granicę jest mocno ograniczone, można bliżej poznać jedno z piękniejszych dla mnie miejsc Polski. Krasnale, Ostrów Tumski, Stare Miasto, Hala Stulecia… Wiesz, o jakim miejscu…
Czytaj więcej