Co uwzględnić w ofercie zatrudnienia, aby szybko znaleźć pracownika?

Pracodawca w dzisiejszych czasach nie ma lekkiego życia. Szczególnie, jeśli prowadzi małą działalność gospodarczą, która obarczona jest wysokimi kosztami. Chcąc zatrudnić dobrego pracownika musi zaoferować odpowiednie warunki płacy i pracy, a to nie zawsze daje efekt.
Wymagania pracowników wzrastają proporcjonalnie do kosztów życia. To powoduje, że oczekiwana płaca musi być wystarczająca na ich pokrycie. Napisanie ogłoszenia, pt. „Dam pracę”, może nie wystarczyć. Niestety czasy, kiedy takie ogłoszenia znikały w ciągu godziny raczej bezpowrotnie minęły.
Jak zacząć szukać pracowników?
Poszukiwanie pracownika zazwyczaj zaczyna się od ogłoszeń w miejscowym urzędzie pracy, prasie i na lokalnych portalach. W tym momencie istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie spory odzew przez kilka pierwszych dni, ale kandydaci mogą nie spełniać oczekiwań. Z biegiem czasu odpowiedzi na ogłoszenia będzie mniej, więc trzeba będzie je ponawiać.
W tym miejscu warto zauważyć, że wciąż powtarzane te same ogłoszenia budzą brak zaufania kandydatów. Często zakładają oni, że, albo pracodawca jest nierzetelny, albo warunki odbiegają od standardów. Aby tego uniknąć należy dobrze przemyśleć i skonstruować ogłoszenie.
Warunki pracy, co warto uwzględnić w ogłoszeniu?
W ogłoszeniu wyszczególnić warto warunki pracy, poza płacą, jakie pracodawca oferuje. W tym miejscu nadmienienie o „miłej atmosferze” można połączyć z kilkoma innymi warunkami pozytywnie odbieranymi przez pracownika. Dodatkowe premie, czy rzeczowe benefity i nagrody umacniają przesłanie, że firma poważnie podchodzi do współpracowników.
Uwzględnienie możliwości rozwoju zawodowego i potencjalnego awansu będzie lepsze niż wyszczególnienie niebotycznych wymagań. Ostatnie warto uściślić konkretnie do oferowanego stanowiska pracy, tak, aby kandydaci sami wiedzieli, czy się na nie nadają, czy nie.
Płaca – drażliwy temat
W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć pracownika, który przyjdzie do pracy za niewielkie pieniądze. Wzrost cen i koszty życia powodują, że kandydaci niechętnie lub wcale godzą się na niskie wynagrodzenie. Z drugiej strony koszty utrzymania pracownika nie są niskie i również wzrastają.
Propozycja początkowej płacy i możliwość podwyżki umieszczone w ogłoszeniu może być zachęcającym argumentem. Warto też poza ogłoszeniami zwrócić uwagę na pomoc specjalistów od rekrutacji, którzy w odpowiedni sposób pomogą taką ofertę skonstruować. Portale pracy coraz częściej opierają się rozwiązaniach pośredniczących między pracodawcami, a potencjalnymi pracownikami.
Może spodobać Ci się również:
Szukasz butów, w których będziesz mógł chodzić na co dzień? Wiele marek oferuje dobrej jakości obuwie, dlatego też nie wiesz, jakie buty ostatecznie wybrać? Osoby szukające dobrych butów często mają…
Czytaj więcej