Bezpieczny dach w perspektywie zmian klimatycznych

Jednym ze skutków zmian klimatycznych są coraz częściej pojawiające się huraganowe wiatry. Nie są to niestety sporadyczne wydarzenia. W ciągu roku niezależnie od sezonu wichury i gwałtowne burze z bardzo silnym wiatrem pojawiają się bardzo często. Za każdym razem niosą za sobą ryzyko naruszenia konstrukcji dachu. Czy wiesz, że w Polsce ustalone są 3 strefy wiatrowe? Określone jest w nich ryzyko występowania wiatrów, które obciążają konstrukcje budowlane. Tak samo w zależności od obszaru geograficznego Polska podzielona jest na 5 obszarów, w których występuje ryzyko obciążenia śniegowego. Zwłaszcza w przypadku dużych budynków projekt konstrukcji dachu musi być dostosowany do warunków panujących w danej strefie. Te same siły działają na dachy zwykłych domów jednorodzinnych. Czy w związku z tym powinniśmy się bać o swój dach podczas każdej kolejnej wichury? Jak zadbać o to, żeby uniknąć niebezpieczeństwa jego zniszczenia i uszkodzenia?
Dobra konstrukcja to podstawa. Jak powinien wyglądać projekt bezpiecznego dachu?
Konstrukcja dachu jest bardzo ważna. Podczas projektowania należy kierować się nie tylko estetycznym wyglądem całej bryły budynku. Konieczny jest odpowiedni stopień wytrzymałości na ciśnienie wiatru i obciążenie śniegiem. To zależy od kształtu (dwuspadowy, czterospadowy, płaski), wysokości i nachylenia jego powierzchni.
Wybierz dobre materiały i postaw na fachowców dekarzy
Ogromne znaczenie mają użyte do budowy materiały i ekipa, która ten dach buduje. Dokładność wykonania rzutuje na stabilność konstrukcji i jej trwałość. Potrzebne jest nie lada doświadczenie, żeby na podstawie projektu złożyć wielowarstwową konstrukcję na wysokości kilkunastu metrów nad ziemią. Dobrej jakości materiały nie ulegną szybkiemu zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych.
Zabezpieczenia i ubezpieczenia nie zaszkodzą
Zdecyduj się na konkretne mocowanie Twojego dachu. Dodatkowe kotwy, klamry mogą podnieść cenę dachu, ale podniosą też bezpieczeństwo. Dach powinien być także szczelny. Nie oszczędzaj na taśmach dekarskich, foliach i membranach uszczelniających. Zabezpieczone powinny zostać wszystkie miejsca styku połaci dachu, przejścia na kable i rurki. To nie tylko zabezpiecza przed dostawaniem się wody i uciekaniem ciepła, ale także przed zerwaniem dachu.
Warto także pamiętać o ubezpieczeniu domu, w tym właśnie dachu przed zerwaniem czy uszkodzeniem. Zjawiska pogodowe mają to do siebie, że potrafią być bardzo nieprzewidywalne. Należy się przed nimi chronić na wszystkie możliwe sposoby.
Może spodobać Ci się również:
Drzwi zewnętrzne mogą być otwierane do wewnątrz lub na zewnątrz. Wiele zależy od wielkości przestrzeni wewnętrznej za nimi oraz tego, czy są to drzwi do domu wolnostojącego, czy mieszkania. Innym…
Czytaj więcej