Czy nadajesz się do prowadzenia biznesu?

O otwarciu własnej działalności gospodarczej marzy bardzo dużo osób. Niektórzy latami jedynie planują to działanie, a inni w pewnym momencie otwierają swoje firmy i zderzają się z rzeczywistością. Niestety w Polsce bardzo duża część firm zamyka się przed upływem 2 lat działania. Każdy, kto chce mieć firmę i odnieść sukces na rynku przed postawieniem takiego kroku powinien zadać sobie cały szereg ważnych pytań.
Powody otwierania działalności
Na wstępie trzeba przede wszystkim zastanowić się, po co chcemy otworzyć firmę? Czy faktycznie pragniemy pracować na swoim, czy chodzi jedynie o udowodnienie komuś czegoś albo o podniesienie swego prestiżu. A może mamy nadzieję zarabiać bardzo duże pieniądze w biznesie lub chcemy się podzielić swoją pasją ze światem i sprzedawać innym coś użytecznego.
Czy nadajesz się do prowadzenia biznesu?
Jest to kluczowe pytanie i warto odpowiedzieć sobie na nie uczciwie. Własna działalność gospodarcza to zajęcie dobre dla osób samodzielnych, zaradnych i dobrze zorganizowanych. Choć brak szefa nad głową wydaje się być kuszącą perspektywą to w praktyce okazuje się, że nie każdy będzie dobrze pracował w takim trybie. Własna firma to także ogromne obciążenie czasowe i psychiczne. Każdy przyszły przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest gotów pracować po wiele godzin dziennie, w tym także w weekendy. Czy przez jakiś czas da radę funkcjonować bez urlopów i wakacji? Przedsiębiorca musi być osobą odporną psychicznie, która potrafi podejmować ryzyko i działać w warunkach niepewności.
Finansowe przygotowanie do prowadzenia biznesu
Choć firmy otwiera się po to, by zarabiać więcej, to tak naprawdę już na wstępie trzeba posiadać sporty kapitał i zabezpieczenie na długi czas do przodu. Żaden przedsiębiorca nie może się łudzić, że będzie pokrywał zobowiązania z przyszłych zysków, bo pierwszy rok, a nawet dwa lata działania firmy to zwykle czas strat i dokładania do biznesu.
Kwestie formalne
Przed otwarciem działalności trzeba też dobrze przemyśleć kwestie formalne. Chodzi tu przede wszystkim o formę prawną, sposób rozliczania podatku, posiadanie wspólnika czy korzystanie z pomocy biura rachunkowego. Warto też zastanowić się nad ubezpieczeniami, współpracą z bankiem, agencjami reklamy oraz trybem pracy. Obecnie wiele firm, zwłaszcza handlowych oprócz działalności stacjonarnej stara się sprzedawać produkty także w Internecie. Wskazane jest także, by zastanowić się, czy od samego początku chcemy zatrudniać pracowników czy działamy samodzielnie.
Może spodobać Ci się również:
Dzięki temu procesowi można w prosty i szybki sposób obrobić przygotowywaną powierzchnię detali. Nawet najdokładniejsze szlifowanie nie zawsze pomaga usunąć wszystkie niedoskonałości ze struktury wytwarzanego elementu. Dlatego warto wykorzystać piaskowanie,…
Czytaj więcej