Dlaczego nieleczona próchnica jest groźna dla zębów? Jakich zasad należy przestrzegać, aby mieć zdrowe i piękne zęby?

photo 1643660527217 b5e025ac642ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Próchnica to problem, który występuje bardzo często u osób w każdym wieku. Najczęściej przyczyną powstawania ubytków jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, jednak zdarza się, że prowadzą do tego również inne czynniki. Nieleczona próchnica może mieć bardzo poważne konsekwencje. Chodzi tu nie tylko o stan zębów, ale również ogólne zdrowie.

Do czego prowadzi nieleczona próchnica?

Czas, w jakim dojdzie do rozwoju zaawansowanej próchnicy poczynając od powstania niewielkiego ubytku jest kwestią indywidualną. Próchnica szybciej postępuje w chwili, gdy higiena jamy ustnej jest niedostateczna. Początkowo w zębie widoczny jest tylko mały ubytek, co zazwyczaj dostrzega stomatolog, jeśli regularnie chodzimy na wizyty.

Nieleczona próchnica powoduje dolegliwości bólowe, które często utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale nie jest to jedyny problem. Jeżeli ubytki nie zostaną wyleczone w porę, może dojść również do poważnego uszkodzenia zęba, gdzie jedynym skutecznym rozwiązaniem, będzie leczenie kanałowe wrocław.

Leczenie kanałowe jest ostatnią szansą na uratowanie zębów. W momencie, gdy zabieg ten nie zostanie wykonany na czas, ząb sam wypadnie lub będzie trzeba przeprowadzić jego ekstrakcję.

Próchnica to nie tylko problem jamy ustnej

Czy wiesz, że zaawansowana próchnica ma negatywny wpływ nie tylko na jamę ustną i sąsiadujące zęby? Problem ten niekorzystnie wpływa także na cały organizm. Powstające w wyniku próchnicy bakterie, mogą przemieszczać się po całym organizmie.

Może powodować to wiele stanów zapalnych, dotyczących płuc, gardła, uszu, układu pokarmowego, czy serca. Próchnica jest także poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, a dokładnie nienarodzonego jeszcze dziecka.

Panie spodziewające się dziecka, nawet pomimo ciąży, powinny leczyć zęby, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Może dojść tutaj do wcześniejszego porodu, większej częstotliwości infekcji u dziecka oraz jego niskiej masy urodzeniowej.

Co musisz robić, żeby mieć zdrowe zęby?

Podstawowy zadaniem każdej osoby, która chce mieć zdrowe zęby jest dokładne ich szczotkowanie. Można stosować też płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne, co zwiększy higienę i pomoże jeszcze skuteczniej usunąć zanieczyszczenia.

Duży wpływ na stan zębów ma nie tylko higiena w danym momencie, ale też to, jak dbaliśmy o zęby kiedyś. Zdrowe zęby to proces długofalowy, a więc o uzębienie trzeba dbać przez cały czas, a nie tylko w określonym czasie.

Może spodobać Ci się również:

photo 1560448204 e02f11c3d0e2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxob21lJTIwZnVybml0dXJlfGVufDF8MHx8fDE2NzIzMjk4Njcixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak wyczyścić meble tapicerowane? Czy wybór mebli tapicerowanych to dobry krok?

1 listopada 2023

Meble tapicerowane prezentują się naprawdę ładnie, jednak musisz również wiedzieć, jak należy o nie prawidłowo zadbać. Samo posiadanie mebli to nie wszystko. Bardzo ważne jest ich czyszczenie, gdyż jak wszystkie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady