Ile powinien trwać spacer z psem?

photo 1659147922557 8aad091ac121cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHx2ZXQlMjBidWxsdGVycmllcnxlbnwxfDB8fHwxNzA5MzI5MjYyfDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Nasz pupil potrzebuje bliskości i kontaktu z człowiekiem. Dlatego powinniśmy regularnie wyprowadzać psa na spacery. W zależności od rasy niektóre osobniki będą wymagać częstszych wyjść, gdy zwierzęta o bardziej domowym usposobieniu preferować będą raczej sporadyczne spacery. Jak długo powinien trwać taki spacer?

Wszystko zależy od kondycji osobnika

Młodsze psy z reguły są bardziej ruchliwe i wymagają więcej uwagi niż wiekowe osobniki. Dlatego przede wszystkim musimy obserwować ich stan i dobierać trasy dostosowane do możliwości pupila. Najlepszy weterynarz z Krakowa zaleca urozmaicać takie wyjścia, dodając do nich ulubione zabawy, które dodatkowo będą pogłębiać więź między psem a jego właścicielem.

Nie należy także dobierać zbyt długich tras, ze względu na ograniczone możliwości pupila. Pamiętajmy, że psy są w większości przypadków zdecydowanie mniejsze, zatem ich organizmy mogą nie znieść nadmiernego wysiłku. Najlepiej w czasie spaceru obserwować pupila i reagować, gdy zaobserwujemy jego zmęczenie.

Spacer po parku czy mieście?

W zasadzie nie ma większych ograniczeń odnośnie planowania trasy przejścia. Możemy udać się na przechadzkę do pobliskiego parku, lasu czy po prostu przejść się chodnikiem wzdłuż sąsiedniej zabudowy blokowej. Pamiętajmy jednak, że w mieście może być mniej możliwości do wspólnej zabawy, przez co spacer wyda się pupilowi bardziej monotonny.

Uważajmy także na inne psy, które napotkamy po drodze. Nie wszystkie będą pozytywnie nastawione do naszego pupila, dlatego warto zachować zasadę ograniczonego zaufania. Klinika weterynaryjna w przypadku osobników większych sugeruje także stosowanie ochronnego kagańca, który pomoże w opanowaniu pierwotnych instynktów zwierzęcia przy kontakcie z innym osobnikiem.

Nie zapominajmy o wspólnej zabawie

Aportowanie, wspólny trucht czy zabawa w berka – wszystkie dodatkowe gry uatrakcyjnią wycieczkę zarówno pupilowi, jak i nam. Dlatego nie bójmy się zabawy z psem, która z pewnością i jemu przypadnie do gustu. Dodatkowe wyzwania pobudzą organizm zwierzęcia i sprawią, że zacznie się ono jeszcze więcej ruszać.

Pamiętajmy jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku, zwłaszcza tam, gdzie możemy mieć kontakt z innymi ludźmi oraz ich pupilami. W parku miejskim nie zawsze będziemy mogli pozwolić sobie na beztroską zabawę i trzeba tam uszanować obecność innych. Sprawa wygląda inaczej w pobliskim lesie – tam jednak warto chronić psa przed kontaktem z dzikimi zwierzętami.

Może spodobać Ci się również:

photo 1589771379916 f73fe9de849acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxwaW5lYXBwbGUlMjBqdWljZXxlbnwxfDB8fHwxNjcyMzI3ODA2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Sok z ananasa – jakie korzyści zdrowotne przynosi jego codzienne picie?

1 grudnia 2022

Ananas to pyszny i zdrowy owoc wykorzystywany chętnie w kulinarnym świecie. Istnieją jednak imponujące korzyści ze spożywania ananasów dla ludzkiego zdrowia. Owoce te zawierają szereg przeciwutleniaczy i są bogate w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady