Jak czyścić naturalny kamień, by na dłużej zachował swój wygląd?

unnamed file 8

Kamień jest powszechnym i bardzo popularnym materiałem wykończeniowym. Charakteryzuje się wysoką trwałością i niebywale pięknym wyglądem. Z marmuru lub granitu wykonywane są wszelkie elementy dekoracyjne oraz użytkowe.

Chcąc zachować dobry wygląd kamiennych struktur należy zacząć od wyboru zdolnego kamieniarza. Niezależnie, czy chodzi o schody, czy o parapety z kamienia Warszawa obfituje w oferty wybitnych rzemieślników. Warunkiem utrzymania kamiennej powierzchni w dobrym stanie jest odpowiednia pielęgnacja dostosowana do rodzaju kamienia raz tego, czy jest to wewnętrzna struktura, czy zewnętrzna.

Marmur i granit wewnątrz domu.

Wnętrze domu nie jest narażone na czynniki atmosferyczne. Tu zastosowanie marmuru lub granitu zależy tylko od designera. Jednakże w przypadku tego pierwszego zacząć warto od wstępnej, porządnej impregnacji, tak by dobrze zabezpieczyć powierzchnię przez ścieraniem.

Granitowe powierzchnie również wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, jednakże charakteryzują się one wyższą trwałością i wytrzymałością niż marmur. To powoduje, że kamień ten częściej jest wykorzystywany tak wewnątrz, jak na zewnątrz. Wystarczy odpowiedni środek oraz miękka ściereczka i można długo cieszyć się jego dobrym wyglądem.

Jaki kamień na schody i do ogrodu?

Kamień jest materiałem o wysokiej wytrzymałości na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Jednakże warto tu pamiętać, niezależnie od rodzaju kamienia, o regularnym czyszczeniu i sprzątaniu. Piasek nieuprzątnięty może porysować powierzchnię, a gnijące liście spowodować odbarwienia. W celu zapobiegnięcia tym przykrym efektom warto często zamiatać miękką szczotką i myć dopasowanym do rodzaju kamienia środkiem.

Do zewnętrznych dekoracji polecany częściej jest granit, jako trwalszy materiał. Jednakże marmurowe elementy swoim wyglądem niezwykle przyciągają. Wybierając taką strukturę trzeba liczyć się z bardziej zaawansowanymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Renowacja i naprawa uszkodzeń

Dobrym pomysłem w przypadku posiadania kamiennych elementów wykończeniowych jest okresowa renowacja. Polega ona na odnowieniu powierzchni, dokładnym jej wyczyszczeniu i zaimpregnowaniu od nowa. Zlecenie renowacji warto dać firmie, która wykonała taką strukturę. W zależności od rodzaju kamienia marmur rewitalizować można, co 2 – 3 lata, granit trochę rzadziej.

Niekiedy kamienne powierzchnie ulegają stłuczeniu lub wykruszeniu. Naprawa zazwyczaj polega na dokładnym spojeniu przełamanych elementów klejami żywicznymi, wysoce trwałymi. W przypadku wykruszenia uzupełnia się tylko ubytki odpowiednim kruszywem impregnuje od nowa.

Może spodobać Ci się również:

Jakie chłodziwo do tokarki? Szczegóły na które warto zwrócić uwagę

1 stycznia 2022

Chłodziwo to bardzo ważny element w maszynach obróbczych. Generowanie ciepła nie zawsze korzystnie wpływa na materiały poddawane obróbce. Oznacza to, że nie można rezygnować z tego typu rozwiązań, ponieważ w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady