Jak rozpoznać czy pies jest w ciąży? Jakie są symptomy zbliżającego się porodu?
Lekarz weterynarii to specjalista, do którego możemy udać się, jeśli nasze zwierze poczuje się gorzej. Jednak warto wiedzieć, że weterynarz udzieli nam także porady oraz pomocy w momencie, gdy okaże się, że nasz pies jest w ciąży. Czas ciąży to ważny okres, gdzie powinniśmy zadbać o naszego pupila jeszcze bardziej niż dotychczas.
Jak rozpoznać ciążę u psa?
Rozpoznanie ciąży u psa dla opiekunów jest zazwyczaj trudne. Oczywiście chodzi tutaj o sam początek ciąży, kiedy jeszcze wzrokowo nie możemy nic dostrzec. Zachowanie psa będącego w ciąży może być nieco inne, niż zwykle, a więc istnieje szansa na to, że w pewnym czasie samodzielnie rozpoznamy ciąże u naszego czworonoga.
W momencie, gdy będziemy podejrzewali ciąże u psa, należy udać się do weterynarza, który wykona odpowiednie badania. Jednym z popularnych badań umożliwiających rozpoznanie ciąży jest USG psa Lublin oraz RTG. Oba te badania wykonuje się w konkretnym czasie, co pozwala na sprawdzenie ilości szczeniąt oraz ich stanu.
Poza tym można także sprawdzić poziom hormonu relaksyny. Może się zdarzyć, że lekarz zbada również psa przez obmacywanie brzucha, ale tutaj można wykonać to dopiero powyżej miesiąca. Pomimo przeprowadzenia takiego badania nadal konieczne jest wykonanie bardziej specjalistycznych badań, z których dowiemy się znacznie więcej.
Jak zadbać o psa w ciąży?
Dbanie o psa, który jest w ciąży to bardzo ważna kwestia, a więc trzeba tutaj zwrócić uwagę na wszystkie istotne dla stanu zdrowia szczegóły. W tym okresie istotna jest dieta psa, ponieważ muszą być dostarczane wszelkie niezbędne składniki odżywcze.
Oprócz tego należy także dostosować odpowiednią ilość pokarmu tak, aby nie przekarmić zwierzęcia. Niekiedy weterynarz może także zalecić dodatkowe witaminy, które pozwolą na dostarczenie wszystkiego, co jest niezbędne w czasie ciąży. Warto także zadbać o aktywność fizyczną pupila, gdyż od tego zależy zarówno kondycja psa, jak i sam poród.
Objawy zbliżającego się porodu
Poród to ogromny stres zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna. Ważne jest, aby się do tego odpowiednio przygotować, dzięki czemu będziemy spokojniejsi. Na kilka dni przed porodem możemy zauważyć u psa wyciek śluzu z pochwy, czy pojawienie się mleka w gruczole sutkowym.
Może nastąpić także spadek apetytu, wymioty, a nawet dreszcze. Należy zadbać o odpowiednie miejsce, gdzie suka po porodzie będzie mogła odpocząć wraz ze swoimi szczeniętami. Co więcej, w pierwszych dniach po porodzie ważna jest również temperatura, która powinna być wyższa.
Może spodobać Ci się również:
Aranżacja łazienki często stanowi spore wyzwanie. Architekci w wielu przypadkach znacznie ograniczają przestrzeń pomieszczenia, co generuje problemy w trakcie projektowania jego wystroju. Jednak przy odpowiednim doborze akcesoriów, nawet z kilkumetrowego…
Czytaj więcej