Jak zrezygnować z ubezpieczenia OC? Sprawdź co musisz zrobić, by zmienić ubezpieczyciela

unnamed file 3

Każdy samochód osobowy powinien mieć opłaconą obowiązkową polisę ubezpieczenia OC. To warunek konieczny do bezpiecznego posługiwania się autem na drodze, jest to również wymóg prawny. Ze względu na zróżnicowany wybór ofert ubezpieczeniowych, kierowca może też bez przeszkód znaleźć najkorzystniejszy dla siebie wariant. Co zrobić jednak w przypadku, gdy chcemy zamienić ubezpieczyciela? Trzeba wtedy zrezygnować z poprzedniej firmy, co nie zawsze jest takie proste… Jak wypowiedzieć usługi?

Kiedy najczęściej składamy wypowiedzenie?

Na wymianę polisy decydujemy się jedynie w kilku przypadkach. Głównym powodem jest znalezienie bardziej atrakcyjnej oferty, przez co istnieje konieczność rezygnacji z dotychczas posiadanych usług. Takie wypowiedzenie można złożyć bezpośrednio przed datą zakończenia umowy lub po upłynięciu daty jej ważności.

Dodatkowo rezygnację z ubezpieczenia OC przeprowadza się w przypadku gdy:

  • polisę nabyliśmy razem z kupionym pojazdem od poprzedniego właściciela,
  • w przypadku, gdy posiadamy podwójne ubezpieczenie,
  • przy zawieraniu umowy na odległość – wówczas mamy prawo na odstąpienie od niej przed upływem 30 dni od daty zawarcia.

Czy mogę zrezygnować z ubezpieczenia OC po sprzedaży samochodu?

Zgodnie z zasadami nie ma takiej możliwości. W przypadku sprzedaży samochodu polisa ubezpieczeniowa przekazywana jest nowemu właścicielowi razem z dokumentami i kluczykami. Dodatkowo w takiej sytuacji mamy obowiązek zgłoszenia transakcji do towarzystwa ubezpieczeniowego poprzez wysłanie mu skanu umowy kupna-sprzedaży.

Z punktu widzenia sprzedawcy, polisa jest niezbywalna, jednak nabywca auta może już zgłosić wypowiedzenie polisy, w przypadku, gdy już będzie posiadał własne ubezpieczenie OC. Kraków jest miastem, w którym często do takich sytuacji dochodzi. Wtedy wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego i poczekać na werdykt.

W jaki sposób mogę złożyć wypowiedzenie?

To w dużej mierze zależy od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym posiadamy polisę. Niektóre placówki wymagają pisemnego wypowiedzenia złożonego osobiście podczas wizyty w siedzibie, w innym przypadku można przesłać skan podpisanego formularza wypowiedzenia.

Warto również pamiętać o tym, że umowy nie da się rozwiązać w trakcie jej trwania. Oznacza to więc, że z polisy, a właściwie jej przedłużenia mogę zrezygnować wtedy, gdy poprzedni okres rozliczeniowy się skończy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zawieramy polisę zdalnie, wówczas mamy możliwość odstąpienia od umowy przez 30 dni.

Może spodobać Ci się również:

photo 1581090581500 58b180d1f0fdcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNHx8c29mdHdhcmUlMjBsb3djb2RlfGVufDF8MHx8fDE2ODE5MjYwMjEixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile trzeba przechowywać dokumenty firmowe? Dzięki cyfryzacji procesów zadanie będzie prostsze!

1 maja 2023

Prowadząc działalność gospodarczą jesteśmy zobligowani do dopełnienia pewnych obowiązków. Mowa tu między innymi o odprowadzaniu podatków, obsłudze czasu pracy zatrudnionych osób oraz przechowywaniu poufnych danych. Wszystkie informacje, związane z firmą…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady