Jaki olej silnikowy do pojazdu? Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem

unnamed file 1

Praca silnika bez niego jest praktycznie niemożliwa. Mowa oczywiście o oleju, dzięki któremu cały układ ma odpowiednie smarowanie. Zmniejszenie jego ilości może spowodować zatarcie, a nawet całkowite zniszczenie jednostki napędowej. Warto jednak wiedzieć, że do konkretnego silnika warto dobrać odpowiedni smar. Niedopasowanie go przyczyni się do problemów i zmniejszenia wydajności pracy napędu. Na jakiej podstawie wybierać smar do silnika?

Norma producenta najważniejsza

Producenci pojazdów, a także każdy dobry mechanik postawią na produkty wysokiej jakości do smarowania podzespołów. Wymagania odnośnie oleju, z którym powinien współpracować silnik, zawsze prezentowane są na stronie twórcy auta i warto ich przestrzegać. Zwykle stosowanie zamienników niedostosowanych do pracy pojazdu kończy się zmniejszeniem wydajności silnika i dodatkowymi problemami z układem smarowania.

Znając wytyczne dotyczące stosowania określonych olejów, nie trzeba już martwić się innymi parametrami, takimi jak klasa lepkości. Wystarczy zamówić produkt, który pomógł wybrać dobry mechanik samochodowy. Kraków jest miejscem, w którym podczas rutynowych kontroli w warsztacie usługę tę można zamówić w bardzo dobrej cenie.

Zwróć uwagę na klasę jakości

W przypadku, gdy brak informacji od producenta odnośnie właściwości smarów do konkretnego samochodu, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na klasę jakości. To ujednolicony przez ACEA system do katalogowania przeznaczenia oleju oraz stopnia  jego zaawansowania. 

Pierwszą literą w kodzie zwykle oznacza się rodzaj silnika, do jakiego wykorzystywany jest olej, wtedy:

  • produkty z literką A stosowane są do napędu benzynowego,
  • oleje z literą B do diesla,
  • literka C do diesla z filtrem DPF.

Z kolei znajdująca się za oznaczeniem literowym cyfra stanowi klasę jakości. Aby dopasować wyrób do konkretnego silnika pojazdu, warto skontaktować się z mechanikiem samochodowym lub zerknąć do specyfikacji producenta – znaleźć w niej można wymaganą klasę jakości.

Lepkość oleju tez jest ważna

Inną ważną cechą jest klasa lepkości, na którą zwróci uwagę każdy mechanik samochodowy. Kraków jest miejscem, w którym sklepy autoryzowane udostępniają wyroby charakteryzujące się różnym stopniem płynności. Organizacja SAE przygotowała klasyfikację lepkości, dzięki której można precyzyjnie określić przydatność danego oleju w kontekście naszego pojazdu.

Najczęściej wykorzystuje się obecnie tzw. oleje całoroczne, które oznaczone są literą W. Pierwsza cyfra, która przed nią występuje oznacza płynność oleju w warunkach obniżonej temperatury, a dwie kolejne letnią lepkość. 

Może spodobać Ci się również:

photo 1594560913200 02d9eec39b73cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMXwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzNHx8YmF0aHJvb218ZW58MXwwfHwixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaka kabina prysznicowa będzie najlepsza do nowoczesnej łazienki?

1 maja 2022

Aranżacja łazienki często stanowi spore wyzwanie. Architekci w wielu przypadkach znacznie ograniczają przestrzeń pomieszczenia, co generuje problemy w trakcie projektowania jego wystroju. Jednak przy odpowiednim doborze akcesoriów, nawet z kilkumetrowego…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady