Jakie buty trailowe dla pań będą najlepsze?

photo 1480822547352 49cca4907f5dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzd8fG5pa2UlMjBhZGlkYXMlMjBzaG9lc3xlbnwxfDB8fHwxNzAzNzcyMzIwfDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Bieganie w terenie może być bardzo wymagające, choć jednocześnie taki trening znacznie korzystniej wpłynie na nasz organizm. Przed rozpoczęciem treningów na naturalnym podłożu powinniśmy jednak wybrać odpowiednie buty trailowe. To warianty, które będą w pełni dopasowane do typu nawierzchni i zabezpieczą nasze stopy przed kontuzjami. W jaki sposób je wybrać?

Klasyczne biegówki na asfalt mają inną budowę

Osoby regularnie uprawiające jogging wiedzą, że do treningów po asfalcie potrzeba innego rodzaju obuwia. Tutaj liczy się przede wszystkim dobra amortyzacja każdego kroku poprzez odpowiednie rozłożenie ciężaru działa na całej długości stopy. Buty do biegania po takiej nawierzchni powinny mieć zatem elastyczną gumową podeszwę i wzmocnienia w środkowej części stopy.

Buty trailowe damskie mają nieco inną budowę. Stanowi ona pewnego rodzaju kompromis między klasycznymi produktami do biegania a obuwiem trekkingowym. Tutaj liczy się przede wszystkim odpowiednia przyczepność do podłoża i osłona skóry stóp przed przeszkodami, które możemy napotkać w trakcie biegu. Spód takich butów jest często twardszy i grubszy, co pomaga w zachowaniu prawidłowej postawy ciała.

Buty do biegania w terenie powinny być wygodne

Przed zakupem upatrzonego wariantu musimy sprawdzić jego dopasowanie do kształtu naszej stopy. Przede wszystkim warto przetestować buty i sprawdzić, czy chodzenie w nich nie wywołuje dyskomfortu. Jeśli chodzi o rozmiar warto dobierać niskie buty trekkingowe w taki sposób, by zostawić maksymalnie pół centymetra luzu. Dzięki temu będziemy mogli założyć również grubsze skarpety na trening.

Podczas zakupów warto od razu sprawdzić sposób łączeń poszczególnych elementów obuwia. Jeżeli zauważymy wystające nitki lub odspojenia, lepiej zdecydować się na zakup innego wariantu. Buty powinny być też stosunkowo lekkie i nie krępować ruchów stóp w trakcie biegu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas zakupów dopytajmy sprzedawcę o dodatkowe systemy zastosowane w konkretnym modelu. Podwyższenie spodu w okolicy pięty czy dodatkowa pianka wspomagająca śródstopie może ułatwić treningi biegowe. Jeśli mamy problem z płaskostopiem, możemy zapytać o dodatkowe wkładki, które będzie można stosować podczas treningu. Na zakupy powinniśmy się wybrać późnym wieczorem, gdy nasze stopy będą lekko opuchnięte. Dzięki temu wybierzemy wariant ściśle dopasowany do stóp.

Może spodobać Ci się również:

Co robi headhunter? Pozyskiwanie nowych talentów

Co robi headhunter? Pozyskiwanie nowych talentów

1 listopada 2020

Headhunter ma na celu pozyskiwanie starszych talentów poprzez bezpośredni kontakt. W kategoriach laika jest kimś, kto przyciąga ludzi z jednej firmy do drugiej. Do jego zadań należy głównie odpowiednie  budowanie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady