Jakie kroki możesz podjąć, gdy nie wykorzystasz urlopu wypoczynkowego pracując w Niemczech? Czy możesz ubiegać się o ekwiwalent za urlop w Niemczech?

photo 1593115057322 e94b77572f20cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Urlop to czas dla pracownika, kiedy ten może odpocząć, wyjechać na wakacje bądź zaplanować sobie wiele innych rzeczy. Przysługujący pracownikowi urlop, powinien zostać wykorzystany, co regulują przepisy prawne, jednak zdarzają się sytuacje, iż czas ten nie zostaje wykorzystany w całości bądź części. Co możesz zrobić, gdy nie wykorzystasz całego urlopu, pracując w Niemczech i czy pracodawca może wypłacić Ci za ten czas ekwiwalent?

Niewykorzystany urlop w Niemczech – jakie możliwości ma pracownik?

Urlop to czas, który możesz wykorzystać przez cały rok kalendarzowy. Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć, jeśli nie wykorzystasz urlopu, jest rozmowa z pracodawcą. Należy z nim ustalić plany oraz negocjować możliwość przeniesienia niewykorzystanych dni urlopowych, gdyż to pracodawca musi wydać zgodę na Twój urlop w danym terminie.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą uniemożliwić Ci wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, chociaż najczęściej powodem jest zwolnienie z pracy. Masz wtedy prawo ubiegać się o wynagrodzenie za urlop w Niemczech. Zgodnie z niemiecką ustawą pracownik ma prawo do otrzymania rekompensaty finansowej za niewykorzystane dni urlopowe w przypadku, gdy nie miał okazji skorzystać z nich z powodu zakończenia umowy o pracę.

Jak ubiegać się o ekwiwalent za urlop w Niemczech?

Aby ubiegać się o ekwiwalent za niewykorzystany urlop, należy zgłosić swoje żądanie pracodawcy na piśmie. Wysokość ekwiwalentu jest uzależniona od wynagrodzenia pracownika oraz liczby dni urlopowych, które nie zostały wykorzystane.

Musisz pamiętać tu o przestrzeganiu terminów, jeżeli chodzi o ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Terminy w tym przypadku są stosunkowo krótkie, a zaniedbanie tej kwestii może skutkować tym, iż nie odzyskasz pieniędzy za urlop, którego nie wykorzystałeś.

Warto również nadzorować ilość dni urlopowych, jakie wykorzystałeś. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pracodawca w momencie zwolnienia może Cię oszukać i chcieć wmówić Ci, iż wykorzystałeś znacznie więcej dni urlopu. Jeśli będziesz zwracać uwagę na takie szczegóły nie zostaniesz oszukany, a w razie nieprawidłowości masz prawo żądać od swojego pracodawcy wyjaśnień.

Odszkodowanie za zwolnienie z pracy w Niemczech

Poza samą kwestią urlopu wypoczynkowego, po rozwiązaniu umowy pracy należy przede wszystkim rozważyć jakie kroki podjąć dalej. W przypadku otrzymania wypowiedzenia od pracodawcy masz 21 dni na podjęcie działań na drodze sądowej. Jest to zazwyczaj konieczne działanie, aby otrzymać odszkodowanie za zwolnienie z pracy w Niemczech

Często wynosi ono od połowy do pełnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok zatrudnienia. Należy pamiętać, że odszkodowanie za zwolnienie z pracy w Niemczech jest uregulowane przez niemieckie prawo pracy i przysługuje w przypadku zwolnienia bez winy pracownika. Poza odprawą, w wyniku powództwa przeciwko wypowiedzeniu, pracownikowi przysługuje także roszczenie o wypłatę wynagrodzenia do momentu zakończenia sporu o ochronę przed wypowiedzeniem.

Co to oznacza dla Ciebie? To, że możesz liczyć na dodatkową wypłatę pełnego wynagrodzenia przez kolejne 1-2 miesiące, mimo, że przez ten czas nie świadczyłeś pracy. Warto zatem zadbać o swoje prawa i w razie potrzeby skonsultować sprawę z prawnikiem niemieckim. 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Ile kosztuje nadajnik GPS do samochodu i czy warto go kupić?

1 maja 2021

W dzisiejszych czasach kradzieże samochodów nie zdarzają się już tak często, jak miało to miejsce 10 czy 20 lat temu, mimo to warto zadbać o bezpieczeństwo swojego pojazdu, szczególnie jak…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady