Kiedy lakierować zęby u dzieci? W jakim celu przeprowadza się zabieg lakierowania zębów u dzieci?

photo 1619236200199 2c138e4a5faecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Lakierowanie jest zabiegiem, który ma za zadanie chronić uzębienie przed rozwojem próchnicy. Przeprowadzenie takiego zabiegu to świetny sposób na to, aby oswoić dziecko z gabinetem dentystycznym, dzięki czemu maluch zobaczy, że nie należy obawiać się wizyt u stomatologa. W jakim wieku można wykonać lakierowanie zębów u dziecka i czy zabieg ten zawsze jest konieczny?

Lakierowanie zębów u dzieci – w jakim wieku?

Zabieg polegający na lakierowaniu zębów najlepiej jest wykonać w momencie, gdy u dziecka nie rozwinęła się jeszcze próchnica. Lakierowanie jest bezpieczne, a więc można je przeprowadzić u małych dzieci, które mają już zęby. Ponadto zabieg ten jest przeznaczony również do skutecznego zabezpieczenia zębów mlecznych.

Zaleca się, aby lakierowanie było wykonywane, co najmniej dwa razy w roku, gdzie istnieje ryzyko rozwoju próchnicy. Oczywiście częstotliwość lakierowania można zwiększyć, jednak o tym decyduje już stomatolog dziecięcy Białystok NFZ. Zabezpieczenie zębów przed próchnicą dotyczy zarówno uzębienia stałego, jak i zębów mlecznych, dlatego nie należy rezygnować z takiej możliwości.

Czy warto przeprowadzać zabieg lakierowania u dzieci?

Odpowiednie zabezpieczenie zębów pozwala na ich ochronę przed rozwojem próchnicy. Niestety próchnica może rozwinąć się bardzo szybko, powodując przykre dolegliwości oraz negatywnie wpływając na stan uzębienia.

Poza tym leczenie próchnicy może zniechęcić dziecko, jeżeli chodzi o zabiegi stomatologiczne, dlatego warto podjąć tutaj działania, które pomogą uniknąć takich sytuacji. Co więcej, zabieg lakierowania ma na celu nie tylko ochronę zębów, ale też ich wzmocnienie. Odwiedzając regularnie gabinet dentystyczny, nauczymy dziecko, że wizyty u stomatologa są bardzo ważne i nie można ich unikać, nawet gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych.

Lakierowanie, a lakowanie – dlaczego nie należy mylić tych pojęć?

Obie nazwy lakierowanie i lakowanie są do siebie bardzo podobne, dlatego wiele osób myli je ze sobą. Należy zaznaczyć, że określenia te oznaczają zupełnie coś innego. Lakowanie jest zabiegiem polegającym na zabezpieczeniu zębów przed próchnicą, ale zabezpiecza jedynie zęby przedtrzonowe oraz trzonowe.

Ponadto nie może być tutaj żadnych oznak próchnicy, ponieważ przeprowadzenie zabiegu będzie niemożliwe. Zarówno lakowanie, jak i lakierowanie wzajemnie się uzupełniają, więc korzystanie z tych zabiegów jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy zadbać o zdrowie jamy ustnej naszego dziecka.

Może spodobać Ci się również:

Jakie noże do tokarki CNC? Najpopularniejsze rodzaje noży tokarskich

Jakie noże do tokarki CNC? Najpopularniejsze rodzaje noży tokarskich

1 lutego 2021

Tokarki znajdują szerokie zastosowanie w produkcji. Jest to spowodowane możliwością precyzyjnej obróbki metali, co w rezultacie daje świetne efekty. Obecnie najbardziej popularne są tokarki CNC, które mają funkcję sterowania cyfrowego.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady