Kiedy pracodawca może odmówić urlopu? Warunki urlopu w Niemczech
Dobra wiadomość dla początkujących: pracownicy mają prawo do wyboru terminu urlopu. Pracodawca jest zobowiązany do zatwierdzenia tej decyzji i ma prawo odmówić urlopu tylko wtedy, gdy sytuacja w firmie ma ważne powody.
Odmowa udzielenia urlopu
Odmowa udzielenia urlopu może być związana z wieloma przyczynami. Do niektórych z nich zalicza się niezbędność wykonania w terminie przydzielonego zlecenia, jak i również duże niedobory w kadrze danego zakładu pracy. Także w tej grupie zalicza się niespodziewany wzrost produkcji oraz choroba pracownika, który wykonywał podobne projekty. Istotna okazuje się być także umowa o pracę Niemcy.
Ze społecznego punktu widzenia ważne może być również nadanie priorytetu planom urlopowym innych pracowników. Jeśli pracodawca odmówi złożenia wniosku o urlop z ważnych powodów wynikających z okoliczności firmy, musi on zostać bezwzględnie zatwierdzony w innym terminie.
Pierwszeństwo udzielania urlopów
Nie ma żadnego roszczenia prawnego dotyczącego takiego pierwszeństwa. Podczas urlopu pracodawca musi wziąć pod uwagę interesy i sprawy społeczne firmy, a także plan urlopowy pracowników. Pierwszeństwo mają osoby, które po raz pierwszy w danym roku korzystają z urlopu wypoczynkowego.
Ponadto w danym momencie brane są pod uwagę takie czynniki, jak wiek i związane z nim potrzeby w zakresie spędzania wolnego czasu czy status rodzinny pracowników, których dzieci przebywają na przykład na wakacjach szkolnych.
Jeśli mają zaległości przez kilka kolejnych lat, podobnie jak starsi pracownicy z członkami rodziny, mają prawo do urlopu. W przypadku sporu pracodawca powinien zasięgnąć porady komitetu pracy, jeśli jego firma ma profil. Ostatecznie o prawo do urlopu można również dochodzić w sądzie. Pomocna okazuje się być także umowa o pracę Niemcy.
Odwołanie od udzielonego urlopu
Jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę na piśmie, urlop uważa się za udzielony. Późniejsze zmiany można zmienić tylko po uzgodnieniu przez pracodawcę i pracowników. Jeżeli poważna przyczyna spowodowana sytuacją przedsiębiorstwa pojawia się nagle po udzieleniu urlopu z góry, a pracodawca chce cofnąć zgodę, może to zrobić tylko za zgodą pracownika.
Szef nie może po prostu anulować przyznanego urlopu. Jednakże, jest kilka wyjątków. W przypadku katastrofy lub nagłej nieobecności dużej liczby pracowników, co poważnie zagrozi funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, pracodawca może przełożyć urlop bez ich wyraźnej zgody. W tym szczególnym przypadku może nawet zwolnić pracownika z urlopu, który wykorzystał, ale musi ponieść wszystkie związane z tym wydatki.
Może spodobać Ci się również:
Rozwój zawodowy to jedna z możliwości, jaką mamy, w momencie rozpoczęcia pracy w kancelarii adwokackiej. Jednak wykonywanie tego zawodu wcale nie jest takie proste jak się, wydaje wielu osobom. Dysponowanie…
Czytaj więcej