Kontrola i wymiana odzieży ochronnej

unnamed file

Podstawowo rozróżnić należy podział odzieży zakładowej na roboczą i ochronną. W myśl tej zasady odzież robocza chroni pracownika przed mocnym zabrudzeniem odzieży osobistej lub możliwością jej zniszczenia. Odzież robocza nie posiada znamion chronienia pracownika przed czynnikami szkodliwymi dla jego zdrowia.

Natomiast odzież ochronna ma za zadanie chronić zdrowie i życie pracownika w zakładzie pracy. W tej sytuacji, o ile odzież robocza może być kupiona i wybrana przez pracownika, o tyle, ochroną zdrowia musi bezwzględnie zająć się pracodawca. A za tym idą wyraźnie regulujące tą kwestię przepisy BHP.

Co ile czasu trzeba kontrolować odzież ochronną?

Odzież ochronna sklasyfikowana jest, jako środki ochrony indywidualnej. Charakteryzuje się właściwościami szczelnie odgradzającymi pracownika od szkodliwych i niebezpiecznych czynników. Aby była skuteczna należy, co jakiś czas ją kontrolować i wymieniać lub dokonywać naprawy.

Informacja, co jaki czas należy poddać kontroli swoje ubranie ochronne zawarta jest w instrukcji jej użytkowania. Regularne sprawdzanie stanu odzieży ochronnej zapobiega powstaniu uszkodzenia. Tym samym dłużej taki ubiór będzie użytkowany.

Jak wygląda kontrola odzieży ochronnej?

Przegląd odzieży ochronne należy przeprowadzić w sposób dokładny. Szczególnie, gdy w grę wchodzą kombinezony, kurtki i spodnie należy zwrócić uwagę na najmniejsze rozdarcia. Wizualna kontrola powinna być powiązana z oceną, czy dana część ubioru nie kwalifikuje się już do wymiany.

W zależności od warunków panujących w zakładzie pracy może się zdarzyć, że odzież uległa zniszczeniu na długo przed przewidzianym terminem. Wówczas bezwzględnie należy ją zutylizować i dać nową odzież pracownikowi.

Wymiana odzieży ochronnej. Kto za to płaci?

W zakładzie pracy, w którym odzież ochronna jest wymagana należy stworzyć jasne i czytelne zapisy, w jakich sytuacjach może dojść do uszkodzenia i wymiany ubioru. Jeśli zniszczenie nastąpiło po upływie terminu przydatności danego elementu, to koszty ponosi pracodawca. Natomiast, gdy nastąpiło w trakcie użytkowania, to zależy od okoliczności i tego, czy pracownik nie jest winien powstaniu uszkodzenia.

Warto tu powiedzieć, że całą odzież ochronną zakupuje pracodawca. W jego też gestii jest zutylizowanie takiego ubioru i wymiana zużytego na nowy. Są jednak sytuacje, że pracownik zniszczy ubranie ochronne ze swojej winy.

W takiej sytuacji pracodawca musi zapewnić mu nowe środki ochrony indywidualnej. Niemniej, jeśli wina pracownika jest bezsporna, to kosztami zakupu pracodawca może obciążyć pracownika.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 7

Jaka szpachla do drewna na zewnątrz? Dobierz produkt dopasowany do potrzeb

1 marca 2021

Drewniane elementy bardzo często ulegają zeschnięciu, przez co pomiędzy nimi mogą powstawać małoestetyczne szpary. Aby zamaskować takie defekty, a także ukryć mechaniczne uszkodzenia podłogi czy schodów, można zastosować odpowiednie szpachle.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady