Najem krótkoterminowy – ile trwa i jak na nim zarobić?

photo 1679105796568 6ff0b24670a5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0Mnx8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTQwfDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Każdy, kto szuka pomysłu na pasywne zarabianie z pewnością choć raz słyszał o wynajmie nieruchomości. Faktycznie to jeden z lepszych sposobów na zbudowanie sporego dochodu, a jeśli odpowiednio zaplanujemy obsługę takiego miejsca, możemy nie ponosić zbyt wielu kosztów. Najlepsze zyski możemy otrzymać przy najmie krótkoterminowym. Jak długo on trwa?

Czym jest najem krótkoterminowy?

Prawo nie uwzględnia w żaden sposób tej definicji, dlatego przyjmuje się, że jest to udostępnianie przestrzeni mieszkaniowej przez stosunkowo krótki okres czasu zewnętrznym lokatorom. Długość najmu również nie jest opisana i może wynieść kilka dni lub cały miesiąc. Na wynajem krótkoterminowy najczęściej decydują się turyści i osoby będące w delegacji, które potrzebują noclegu przez określony czas.

Ta forma udostępniania nieruchomości jest bardzo atrakcyjna dla właściciela. Odpowiednie zarządzanie mieszkaniami na wynajem daje wielokrotnie zoptymalizować zyski. Po odpowiednim urządzeniu lokalu można znacząco podnieść cenę, przez co zarobki w porównaniu z najmem długoterminowym będą znacznie wyższe.

Najem krótkoterminowy a prowadzenie działalności

Wiele osób uważa, że obsługę nieruchomości da się przeprowadzić bez zakładania własnej firmy. W rzeczywistości jednak ten krok może okazać się niezbędny. Trzeba pamiętać, że ta forma udostępniania mieszkania wymaga od nasz szeregu czynności, takich jak: obsługa gości, przyjmowanie i wykwaterowanie obecnych lokatorów, serwis sprzątający czy naprawy bieżących usterek.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy chcemy udostępniać kilka nieruchomości pod wynajem. Wtedy liczba formalności może ulec zwielokrotnieniu, dlatego lepiej założyć własną działalność, która ułatwi rozliczenie wszystkich faktur. Można też zlecić zewnętrzne zarządzanie apartamentami, dzięki czemu obsługa najmu będzie znacznie prostsza.

Warto skorzystać z pomocy?

Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu chcemy zaangażować się w prowadzenie najmu. Jeśli mamy w tej kwestii sporo doświadczenia i wolimy mieć pełną kontrolę nad tym co dzieje się w nieruchomości, możemy obsługiwać gości samodzielnie. Trzeba jednak liczyć się z ogromną ilością pracy oraz stresu, który z pewnością będzie nam towarzyszył.

Gdy nie jesteśmy zaznajomieni z tematem, lepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Firmy zajmujące się obsługą najmu krótkoterminowego z pewnością wiedzą, co zrobić, by każdy z lokatorów był zadowolony ze standardu nieruchomości. A takie rozwiązanie z pewnością zmniejszy ilość naszych obowiązków.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file

Jakie baterie łazienkowe wybrać?

1 września 2021

Urządzenie łazienki to nie lada wyzwanie, z tego względu, że gromadzimy w niej bardzo dużo wyposażenia, jednocześnie jest to jedno z mniejszych pomieszczeń w domu. Jednym z ważniejszych elementów, bez…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady