Pikowania na meblach tapicerowanych, klasyczna dekoracja.
Meble ozdabiano od zawsze i wykorzystywano do tego różne metody. Wykonywano je z różnych gatunków drewna, rzeźbiono ornamenty, barwiono. Jedną z metod ozdabiania było pikowanie mebli tapicerowanych i wykonywano ten rodzaj zdobienia już od XVIII wieku, oczywiście na dworach i w pałacach. Nie bez przyczyny zdobienie to jest kojarzone z elegancją i luksusem. Przetrwało wiele pokoleń i zmian, jakie pojawiły się w stylach mebli i sposobie ich wytwarzania. Możemy więc uznać, że zdobienie mebli tapicerowanych pikowaniami jest ponadczasowym trendem i zapewne taki pozostanie.
Pikowania są wszędzie. Z pewnością zanajdziesz je także u siebie.
Pikowanie przeniosło się z mebli na wiele innych rzeczy użytkowych. Pikowanie tworzy charakterystyczny ozdobny wzór i używane jest w modzie, jako ozdoba kurtek, torebek, butów. Tworzy oryginalną ozdobę i utrzymuje ocieplenie w ryzach. Ten wzór jest chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz także na dodatkach, zagłówkach łóżek, nawet całych ścian w sypialni. Mają one za zadanie wyciszać pomieszczenie i sprawiają, że jest ono przytulne. Pięknym uzupełnieniem dekoracji łóżka będzie pikowana narzuta. Na wzór pikowań powstają płytki, wazony, lampy. Dzięki temu, że wykonane z twardych materiałów, w ciekawy sposób załamują światło. Pikowanie stosuje się nawet jako dekoracje tortów lub w ozdobnym manicure paznokci.
Techniki pikowania mebli tapicerowanych.
Skupmy się na meblach i tym, co ten zabieg z robi ze zwykłą tapicerką. Pikowanie można wykonywać, dodając ozdobne guziki, w kolorze reszty materiału lub kontrastowe, czasem bardzo ozdobne, błyszczące. Pikowania można wykonać także bez guzików, tylko na zasadzie wkłuć w konkretne miejsce. Pikowania często połączone są z przeszyciami, które dodatkowo kierują wzrok na wzór, uwypuklają go, czasem porządkują i utrzymują materiał. Pikuje się oparcia, siedziska, ale także boki mebli. Mogą tworzyć różne kształty, całkowicie zmieniając charakter i styl kanapy (od nowoczesnego, po bardzo klasyczny). Najczęściej stosuje się motyw rombu, linii lub kwadratu.
To, jak będzie wyglądał efekt, zależy także od tkaniny, która zostanie użyta. Najczęściej wykorzystuje się miękkie i elastyczne materiały, które ładnie i łatwo się układają. Można je dowolnie modelować i dodatkowo kształtować wygląd mebla. Tkaniny gładkie lub z połyskiem będą ciekawie grać światłem. Matowe i pluszowe obicia sprawią, że nie oprzesz się, by usiąść i odpocząć w przytulnych objęciach kanapy. I o to właśnie chodzi, żeby połączyć estetykę z wygodą.
Może spodobać Ci się również:
Leczenie ortodontyczne polega na usunięciu wad zgryzu. Nierówne zęby to często poważny problem estetyczny, ale też spore utrudnienie w spożywaniu pokarmów. Chociaż dostępne są różne metody leczenia takich wad, to…
Czytaj więcej