Prawo pracy w Niemczech, a zwolnienie pracownika

Wyjazd do Niemiec w związku z pracą jest dość powszechny w naszym kraju. Obowiązujące przepisy prawa pracy w Niemczech nie są może zbyt trudne do pojęcia, niemniej warto się z nimi zapoznać. Szczególnie jest to ważne, w przypadku zwolnienia z pracy.
Polacy pracujący na obczyźnie zwykle kierują się przepisami obowiązującymi w Polsce. Takie podejście często rodzi spory problem, gdy okazuje się, że niemiecki pracodawca postępuje, nie tak, jak by to miało miejsce w Polsce. Niezaznajomienie się z miejscowymi przepisami może zrodzić wiele przykrych konsekwencji.
Kiedy pracodawca jest w prawie?
W Niemczech występują dwie formy wypowiedzenia. Jest to zakończenie stosunku pracy „zwyczajne” lub „nadzwyczajne”. W zależności od sytuacji niemiecki pracodawca może skorzystać z jednej z tych form.
Pierwszy rodzaj to wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Drugi natomiast jest wypowiedzeniem bezterminowym. Obie formy są wyszczególnione w przepisach niemieckiego kodeksu pracy.
Wypowiedzenie bezterminowe, kiedy ma zastosowanie?
Wypowiedzenie w trybie nadzwyczajnym oznacza, że w momencie złożenia go na piśmie następuje ustanie stosunku pracy. Nie ma określonego w tym wypadku okresu wypowiedzenia. Niemniej, by było zgodne z prawem musi być uwarunkowane odpowiednimi działaniami.
Wypowiedzenie nadzwyczajne wiąże się zazwyczaj z licznymi i bezskutecznymi upomnieniami pracodawcy. Niespełnianie przez pracownika wymagań szefa może skutkować jego natychmiastowym zwolnieniem. Wówczas można oczywiście odwołać się, lecz należy zgłosić sprawę szybko i mieć dobre argumenty.
Wypowiedzenie z zachowaniem terminu
Pracodawcę oraz pracownika obowiązuje wypowiedzenie z zachowaniem terminu odejścia z pracy. Uzależnione jest ono od długości zatrudnienia i kształtuje się między 4 a 15 tygodni. Zazwyczaj datę ustania obowiązku pracy ustala się na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego.
Pamiętać warto, że w Niemczech obowiązkowe jest złożenie wypowiedzenia na piśmie. Forma ustna jest całkowicie nieskuteczna. W związku z tym, jeśli pracownik ustnie otrzyma od pracodawcy powiadomienie o zwolnieniu, może je zignorować i zażądać pisemnej formy.
Aktualne zmiany w niemieckim prawie pracy, które zapoczątkował wybuch pandemii dotyczą głównie ochrony pracowników przed nadmiernymi zwolnieniami. W tej chwili pracodawca musi mieć wyraźne usprawiedliwienie, by zwolnić pracownika.
Powodem może być katastroficzna sytuacja przedsiębiorstwa lub bardzo nieodpowiednie zachowanie pracownika. Jednakże warto tu nadmienić, że ustawa obowiązuje w przypadku, gdy pracownik ma umowę o pracę dłużej niż sześć miesięcy.
Może spodobać Ci się również:
Każda firma składa się z określonych działów. To, jakie działy będą funkcjonować w przedsiębiorstwie, zależy przede wszystkim od jego wielkości oraz tego, czym się zajmuje. Warto jednak dodać, że w…
Czytaj więcej