W jakim celu wykonuje się zdjęcie pantomograficzne zębów? Kiedy specjalista może zlecić takie badanie?

photo 1522849696084 818b29dfe210cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMnx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

W stomatologii wyróżnia się wiele różnych badań, które pomagają sprawdzić stan uzębienia, ale również postawić właściwą diagnozę. Stomatolog nie zawsze gołym okiem może dostrzec pewne nieprawidłowości, dlatego też często opiera się na innych ważnych badaniach. Do badań, które często są zlecane pacjentom, zalicza się zdjęcie pantomograficzne. Na czym polega to badanie i kiedy jest wykonywane?

Zdjęcie pantomograficzne Wrocław – co to jest?

Większość osób korzystających z usług gabinetów stomatologicznych miało wykonywane zdjęcie RTG. Jednak sam rentgen pojedynczego zęba to nie wszystko, co może zostać wykonane.

Bardzo często wykonuje się również zdjęcie pantomograficzne Wrocław. Na czym polega to badanie? Jest to nic innego jak zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów.

Jest to pomocne badanie i pozwala uwidocznić nawet najmniejsze zmiany w obrębie uzębienia. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta.

Rentgen stomatologiczny Wrocław – kiedy wykonuje się to badanie?

Ważną informacją jest to, że aby wykonać zdjęcie pantomograficzne, niezbędne jest skierowanie od stomatologa. Badanie to wykonuje się najczęściej z uwagi na próchnicę, urazy, choroby przyzębia, ale także przed leczeniem ortodontycznym, implantologicznym, a nawet endodontycznym. Rentgen stomatologiczny Wrocław przeprowadza się także podczas leczenia, żeby sprawdzić jego efekty.

Oczywiście są także inne wskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego. Może być to podejrzenie zmian w obrębie uzębienia, lecz także zgłaszane przez pacjenta różne objawy, między innymi ból, który nie zawsze musi wiązać się z próchnicą.

Co można zobaczyć na zdjęciu pantomograficznym?

Na zdjęciu pantomograficznym uwidocznione mogą zostać zmiany zapalne, ubytki, próchnica, zawiązki zębów, guzy, torbiele, złamania, stawy skroniowo-żuchwowe, czy zatoki szczękowe. Takie badanie pokazuje również wypełnienia w zębach oraz efekty leczenie kanałowego, a dokładnej szczelność wypełnienia kanałów.

Należy wiedzieć, że nie wszystkie gabinety dentystyczne oferują wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Niekiedy, aby przeprowadzić to badanie, trzeba skorzystać z oferty innej placówki.

Dla większego udogodnienia warto szukać gabinetów stomatologicznych, które poza leczeniem oferują również usługi takie jak zdjęcie pantomograficzne. Jest to większy komfort dla pacjenta, ale także daje to możliwość szybszego rozpoczęcia i zakończenia leczenia.

Może spodobać Ci się również:

Odzież ochronna spawalnicza - jaką wybrać?

Odzież ochronna spawalnicza – jaką wybrać?

1 czerwca 2021

Odzież ochronna i robocza ma za zadanie zwiększać bezpieczeństwo oraz komfort pracownika, który jest narażony na szkodliwe czynniki oraz zabrudzenia. W zależności od stanowiska pracy może być stosowana odzież ochronna…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady