Woskowanie auta – jak często należy je wykonywać?

unnamed file 4

Po prawidłowym umyciu pojazdu trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Co prawda karoseria już teraz prezentuje się doskonale, jednak z biegiem czasu powierzchnia ponownie pokryje się brudnym nalotem. Aby choć częściowo temu przeciwdziałać, można zastosować powłoki chroniące przed działaniem czynników zewnętrznych. Jednym z najprostszych i jednocześnie najtańszych sposobów jest woskowanie, które nie będzie wymagać od nas dużych umiejętności detailingowych. Jak się to robi?

Przede wszystkim przygotuj pojazd…

Wosk powinien być nakładany na w pełni czystą karoserię. Przed przystąpieniem do działań, należy więc z powierzchni pojazdu usunąć wszelkie pozostałości błota, kurzu i inne defekty, które zaburzają jego estetykę. Przed samym woskowaniem dobrze jest także wykorzystać specjalną glinkę, dzięki której można będzie pozbyć się najmniejszych drobin kurzu i brudu, które umknęły podczas szorowania pojazdu.

W kolejnym kroku, przed woskowaniem samochód należy odtłuścić. To bardzo ważny etap, który zalecają salony auto spa, bowiem dzięki odpowiednio przygotowanej powierzchni, nakładany wosk może się na niej utrzymywać przez bardzo długi czas. Dobrym pomysłem jest także przepolerowanie powierzchni karoserii wykorzystując miękką szmatkę oraz specjalną pastę. W ten sposób jeszcze bardziej wygładzi się lakier i przygotuje do dalszych etapów.

Jak nakładać wosk?

Po wstępnym przygotowaniu pojazdu należy przystąpić do właściwego etapu. W tym celu wybrany wosk nanosimy na gąbkę i rozprowadzamy go delikatnie na powierzchni lakieru. Należy zadbać o to, by powłoka ochronna na całej powierzchni pojazdu miała mniej więcej jednakową grubość. 

Woskowanie zaczynamy od najciemniejszych fragmentów pojazdu, ponieważ zwykle są to obszary, do których światło słoneczne ma utrudniony dostęp. Następnie przeprowadzamy detailing kolejnych elementów, z tym że środek dobrze jest rozprowadzać bez dodatkowego dociskania gąbki. Zapobiegnie to powstawaniu smug, które będą psuć efekt. Po kilku minutach od woskowanie może pojawić się charakterystyczne zamglenie. Wtedy należy przepolerować miękką szmatką karoserię pojazdu, aż osiągnie ona idealny połysk.

Jak często przeprowadzać taki proces?

Odpowiednio nawoskowana powierzchnia utrzymuje swój efekt przez kilkanaście myć. Czynność tą dobrze jest więc wykonywać co kilka miesięcy. Eksperci zalecają jednak znacznie częstsze powtarzanie tej czynności, nawet po każdorazowym umyciu pojazdu. To szczególnie pomocne zwłaszcza podczas zimowego sezonu, gdy karoseria szczególnie narażona jest na działanie czynników atmosferycznych.

Oczywiście nie trzeba woskować pojazdu samemu, usługi takie może zrealizować również auto detailing. Kraków jest miejscem, w którym chętnie pomożemy zabezpieczyć karoserię, przez co pojazd znacznie dłużej będzie doskonale prezentował się po umyciu.

 

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 1

Jaki olej silnikowy do pojazdu? Sprawdź co warto wiedzieć przed zakupem

1 stycznia 2021

Praca silnika bez niego jest praktycznie niemożliwa. Mowa oczywiście o oleju, dzięki któremu cały układ ma odpowiednie smarowanie. Zmniejszenie jego ilości może spowodować zatarcie, a nawet całkowite zniszczenie jednostki napędowej.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady