Ile kosztuje wypożyczenie auta?

Ile kosztuje wypożyczenie auta?

Wakacyjny urlop, podróż służbowa czy zwiedzanie nowego miejsca – do każdej z tych czynności przydałby się bezpieczny środek transportu. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na użycie prywatnego samochodu do przemieszczania się po oddalonym od mieszkania terenie. Zawsze jednak istnieje opcja wypożyczenia pojazdu na określony czas. Taka usługa może ułatwić przewóz osób, jednak jej koszty niekiedy są bardzo wysokie. Przed skorzystaniem z wynajmu, warto więc przyjrzeć się bliżej cenom…

Za co zapłacisz wynajmując samochód?

W koszty wynajmu pojazdu przede wszystkim trzeba uwzględnić podstawę rozliczenia. Zwykle firmy usługowe wyznaczają kwotę za wynajem na podstawie pojedynczej doby, w której czasie osoba wynajmująca używa pojazd. Dodatkowo w kwestii opłat należy także uwzględnić konieczność kosztów paliwa, stawek za postoje parkingowe oraz ewentualne mandaty zebrane przez kierowcę w czasie jazdy. Wynajmujący w wielu przypadkach pokrywa również opłaty związane z uszkodzeniem pojazdu, do którego kierowca doprowadził.

Zwróć również uwagę na dodatkowe usługi, za które również będziesz musiał dopłacić. Są to na przykład:

  • opłaty za system nawigacji GPS,
  • koszty montażu foteliku dla dziecka lub podkładki,
  • koszty montażu łańcuchów zimowych,
  • opłaty związane z dodatkowymi urządzeniami, takimi jak przenośne DVD.

Licząc cenę, weź pod uwagę kaucję

Pomimo sprawdzenia wszystkich kosztów i ustalenia najlepszego wariantu najmu samochodu, kierowcy często ze zdziwieniem otrzymują znacznie zawyżony rachunek. Często zapominają oni, że do właściwej kwoty najmu należy także doliczyć kaucję, która wpłacana jest jako zabezpieczenie na czas wynajmu pojazdu. Kwota ta może wynieść 500, 1000, a nawet kilka tysięcy złotych, warto więc mieć na uwadze również ten istotny aspekt wypożyczania aut.

Na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu pojazdu?

Przede wszystkim, nie każda osoba posiadająca prawo jazdy upoważniona jest do takiej usługi. Kierowca powinien mieć ukończone 21 lat i posiadać licencję na prowadzenie pojazdu od minimum roku. Przy podpisywaniu umowy, klient musi mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport.

Niektóre wypożyczalnie wymagają także posiadania i przedstawienia karty kredytowej, z  której zostanie zablokowana kaucja. Jako formę zabezpieczenia, ośrodki wypożyczające pojazdy przyjmą również gotówkę, lub prywatny pojazd pozostawiony na czas najmu.

Decydując się na pożyczenie pojazdu, należy sprawdzić również co wchodzi w cenę najmu. Warto zorientować się, czy w obrębie budżetu zostało uwzględnione ubezpieczenie AC, NNW czy OC oraz dodatkowe pakiety zabezpieczające kierowcę. W koszty powinna być także wliczona opłata rejestracyjna lub podatek VAT.

 

Może spodobać Ci się również:

Kiedy pracodawca może odmówić urlopu? Warunki urlopu w Niemczech

Kiedy pracodawca może odmówić urlopu? Warunki urlopu w Niemczech

30 listopada 2020

Dobra wiadomość dla początkujących: pracownicy mają prawo do wyboru terminu urlopu. Pracodawca jest zobowiązany do zatwierdzenia tej decyzji i ma prawo odmówić urlopu tylko wtedy, gdy sytuacja w firmie ma…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady