Spółka z o.o. jaki pit? Co się dzieje w momencie nieopłacenia podatku?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest częstym rozwiązaniem, na jakie decydują się przedsiębiorcy. Planując założenie własnego przedsiębiorstwa oprócz wiedzy związanej z rejestracją spółki, trzeba również znać przepisy podatkowe, które z pewnością przydarzą się w dalszym etapie zarządzania firmą.
Opodatkowanie spółki z o.o.
Zakładanie działalności gospodarczej Warszawa to ogromna odpowiedzialność, a więc każdy młody przedsiębiorca, powinien się nieco doszkolić, jeśli chce dobrze zarządzać swoją firmą. Warto także przed założeniem spółki sprawdzić, jaki będziemy musieli odprowadzać podatek, gdyż to również jest ważne i ma wpływ na dochody firmy.
Spółka z o.o. jest opodatkowana nie tylko podatkiem PIT, ale również CIT. Określa się to, jako podwójne opodatkowanie. Pierwszym podatkiem jest CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych, gdzie stawki wynoszą 19% i 9%.
Następnie wspólnicy spółki otrzymują tzw. dywidendę, która jest zyskiem spółki już po opodatkowaniu CIT. Każdy ze wspólników płaci od otrzymanej kwoty znany wszystkim podatek PIT. Tutaj stawka wynosi 19%, a za jej pobranie jest odpowiedzialna spółka.
Kto może skorzystać z niższej stawki CIT?
Stawka 9% obowiązuje od niedawna, ponieważ dotyczy ona dochodów uzyskiwanych od 2019 roku. Niestety nie każdy może z niej skorzystać, gdyż nie wszyscy spełniają określone kryteria. Odprowadzanie niższego podatku CIT jest możliwe dla osób, które nie przekroczyły pewnych dochodów oraz jest to dopiero pierwszy rok prowadzenia swojej działalności.
Niższa stawka jest dużo korzystniejsza, jednak ustawa ogranicza możliwości korzystania dla niektórych podmiotów. Oznacza to, że trzeba dokładnie sprawdzić, czy my również możemy odprowadzić mniejszy podatek. Dla pewności warto poszukać miejsc, gdzie otrzymamy poradę, co do obowiązku odprowadzanych podatków.
Kto odpowiada za niepłacone podatki w spółce?
Zdarza się, że obowiązkowy podatek nie zawsze jest odprowadzany. Kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność, a kto jest chroniony przed konsekwencjami finansowymi? Za nieopłacony podatek w spółce z o.o. zawsze odpowiadają jej członkowie, a więc to oni muszą uregulować zaległości podatkowe.
Natomiast z takiej odpowiedzialności zwolnieni są udziałowcy spółki, jeśli nie są oni oczywiście członkami zarządu spółki. Istnieje jednak szansa na uniknięcie zobowiązań, ale wtedy członek spółki musi ogłosić upadłość, a czynność ta powinna zostać dokonana jak najszybciej.
Może spodobać Ci się również:
Pizza to danie bardzo dobrze znane na całym świecie. To drożdżowe ciasto w formie okrągłego, cienkiego placka, z kilkoma dodatkami na wierzchu, jest bardzo starym kulinarnym przepisem. Już w starożytności…
Czytaj więcej