Artroza – co to jest? Sprawdź jakie dolegliwości jej dotyczą

photo 1627738641656 aebd944716cbcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4fHxwYWlufGVufDF8MHx8fDE2NDYyMTQ2MjIixlibrb 1.2.1q80w1080

Im człowiek starszy, tym częściej występują problemy ze zdrowiem. Niestety, z biegiem wieku nasze ciało zmniejsza efektywność regeneracji, co wiąże się z licznymi problemami. Przykładem choroby atakującej głównie seniorów jest artroza, która może skutecznie utrudnić codzienne czynności. To choroba, która może mieć przewlekły charakter i może wywołać przedwczesną niepełnosprawność ruchową…

Czym jest artroza stawu?

W dużym skrócie jest to zespół zmian zwyrodnieniowych o przewlekłym charakterze z typowymi okresami zaostrzeń i remisji. Artroza najczęściej nie ma charakteru zapalnego, choć w związku z rozwojem choroby może wystąpić infekcja.

Przyczyną dolegliwości jest nadmierne zużycie chrząstki stawowej, która oddziela dwie kości od siebie w stawie. Funkcją tego elementu jest amortyzacja ruchów poprzez odpowiednie rozkładanie ciała oraz minimalizowanie tarcia między zakończeniami kości. Niestety w podeszłym wieku, regeneracja chrząstki przebiega znacznie wolniej, przez co może dojść do jej zwłóknienia, rozmiękczenie oraz powstawania ubytków lub osteofitów.

Co jest najczęstszą przyczyną artrozy stawu?

Dolegliwości mogą mieć różne podłoże, jednak jedną z najpopularniejszych przyczyn jest brak odpowiedniej ilości ruchu. Siedzący tryb pracy, urazy mechaniczny oraz niektóre choroby, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy mogą przyczyniać się do rozwoju problemu. 

U niektórych artroza stawu biodrowego może mieć także podłoże genetyczne. Część osób ze względu na te uwarunkowania będzie mieć większą skłonność do rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Dlatego warto stosować profilaktyczne działania, które opóźnią rozwój choroby. Wystarczy niewiele, trzeba zwiększyć aktywność fizyczną poprzez:

  • marsze – wystarczy pół godziny szybkiego chodu w ciągu dnia,
  • bieganie lub jogę,
  • inne dyscypliny sportu.

Jak można leczyć skutki artrozy?

Specjaliści najczęściej zalecają stosowanie środków farmaceutycznych. Pomagają one regulować pracę stawów i często też uśmierzają ból, który towarzyszy zmianom zwyrodnieniowym. Niestety ta metoda nie zatrzymuje przyczyn problemu. Oznacza to, że mimo zmniejszenia objawów, artroza stawu skokowego może rozwijać się nadal.

Nowoczesnym sposobem pomagającym zregenerować chrząstkę stawową jest terapia Orthokine. To nowoczesna technika wynaleziona w latach 70. ubiegłego wieku. Obecnie zdobywa ona popularność w leczeniu zmian zwyrodnieniowych i problemów z kręgosłupem. Zabieg polega na wykorzystaniu w leczeniu artrozy specjalnych białek wytworzonych bezpośrednio z krwi pacjenta. Technika leczenia jest w pełni bezpieczna, a efekty można zauważyć nawet po pierwszym zabiegu terapii.

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak zrezygnować z ubezpieczenia OC? Sprawdź co musisz zrobić, by zmienić ubezpieczyciela

1 czerwca 2021

Każdy samochód osobowy powinien mieć opłaconą obowiązkową polisę ubezpieczenia OC. To warunek konieczny do bezpiecznego posługiwania się autem na drodze, jest to również wymóg prawny. Ze względu na zróżnicowany wybór…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady