Dlaczego kocięta zdychają? Najgroźniejsze choroby małych kotów

photo 1551076805 e1869033e561cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY4Mjg0NDU1Ngixlibrb 4.0.3q80w1080

Kocięta są szczególnie narażone na infekcje bakteryjne i wirusowe. Ich wciąż nieowinięte organizmy często nie radzą sobie z pokonaniem infekcji, co doprowadza nawet do śmierci zwierzęcia. W niektórych przypadkach można jej uniknąć, choć będzie to wymagać natychmiastowej i zdecydowanej reakcji ze strony właściciela kociąt. Jakie choroby najczęściej atakują młode organizmy kotów?

Jak wygląda chory kot?

Ustalenie stanu kota nie jest łatwym zadaniem, ponieważ zwierzę z natury stara się maskować wszelkie objawy. W przypadku kociąt sytuacja może jednak wyglądać nieco inaczej. Jeśli zauważymy, że nasz pupil stracił chęć do zabawy, stał się bardziej apatyczny i nie ma ochoty na jedzenie, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą weterynarz kraków.

Chore kocię może wykazywać mniejsze zainteresowanie domownikami. Bardzo często śpi też znacznie dłużej, nie reagując przy tym na delikatne bodźce. Częstym sygnałem dotyczącym rozwijającej się infekcji jest również wstręt do wody – kocięta niechętnie sięgają do miski z płynem, co jeszcze bardziej może pogorszyć ich stan.

Jakie choroby często spotyka się u kociąt?

Jedną z bardziej niebezpiecznych grup dolegliwości są infekcje zakaźne, takie jak koci katar, panleukopemia czy chlamydioza. Wywołują je bakterie oraz wirusy. To choroby szczególnie niebezpieczne dla kociąt, dlatego po stwierdzeniu objawów powinniśmy niezwłocznie odwiedzić klinikę weterynaryjną w Krakowie.

Odrębną kategorię dolegliwości stanowią choroby pasożytnicze, wywołane przez robaki jelitowe. Choć najczęściej nie doprowadzają one do śmierci zwierzęcia, mogą znacznie osłabić jego organizm, przez co rozwój kota zostanie zaburzony. Pojawiają się również choroby niezakaźne, na przykład zwyrodnienia stawów, nadciśnienie czy cukrzyca. Wszystkie mają negatywny wpływ na rozwój zwierzęcia i może zaistnieć konieczność leczenia ich przez całe jego życie.

Co robić z chorym kotem?

Przede wszystkim warto skonsultować wszystkie objawy z weterynarzem. Choroby kociąt mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dlatego nie bójmy się wybrać ze zwierzęciem na profilaktyczne badania, które pomogą ustalić przyczynę złego samopoczucia pupila. Odpowiednio szybko wdrożone leczenie może uchronić zwierzę przed śmiercią i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Czas rekonwalescencji małego kota zależy od nasilenia objawów i rodzaju choroby. W wielu przypadkach musimy dostarczać pupilowi lekarstwa i odpowiedniej diety przez okres kilku tygodni. Leczenie cukrzycy oraz zmian zwyrodnieniowych może przebiegać znacznie dłużej.

Może spodobać Ci się również:

photo 1485083269755 a7b559a4fe5eixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Ile schną tynki gipsowe bez nakłania gładzi?

1 kwietnia 2024

Wewnętrzne ściany również powinno się zabezpieczyć zaprawą tynkową. Do tego celu najczęściej wykorzystywana jest mieszanka gipsowa, która pozwala przygotować powłokę o odpowiedniej gładkości. To tynk, który nakłada się zwykle w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady